Hopp til innhold

Stillasdata

Stillasstatistikk: ett hus, alle systemer

Det samme huset, 11,4 × 5,3 m med gesims på 4,5 m og møne på 6 m, med stillas på alle fire vegger og planlagt med hvert av 108 systemer i katalogen av motoren appen bruker. Tallene sammenligner systemene med hverandre; de er ikke en undersøkelse av virkelige byggeplasser.

· Slik regnes tallene ut ·

PERI UP-stillas rundt et hus på 11,4 × 5,3 m med saltak (gesims 4,5 m, møne 6 m), tegnet av ScaFix sin 3D-modell
PERI UP rundt eksempelhuset, slik ScaFix tegner det i 3D.

Hvordan skiller stillassystemene seg fra hverandre på samme hus?

På ScaFix sitt referansehus (11,4 × 5,3 m, gesims 4,5 m) bruker de 108 systemene i katalogen fra 1,09 til 4,92 deler per m² stillasflate. Lemmene ligger mellom 11,9 og 35,8 og forankringene mellom 6,0 og 20,2 per 100 m², der forankringer fra uverifiserte regler er merket som anslag. Hvert tall kommer fra appens motor, ikke fra en spørreundersøkelse.

Median per stillastype

Midtverdien for hver types systemer på referansehuset. Medianen for forankringer tar med anslag der systemets forankringsregel ikke er verifisert ennå.

TypeSystemerDeler per m²Lemmer per 100 m²Forankringer per 100 m²Fag
Rammestillas621,3614,513,116
Modulstillas, rosett322,7215,912,616
Modulstillas, kile52,6416,29,816
Cuplock52,7515,910,316
Rør og kobling24,9219,19,620
Understøttelse23,1819,113,420

Alle systemer på referansehuset

Sortert etter navn. «≈ (anslag)» markerer et forankringstall fra en regel som ikke er kontrollert mot produsentens dokument ennå: enten ScaFix sin generelle regel (standardverdien etter EN 12810/12811) eller en sitert regel som ennå ikke er gjennomgått. Verifiseringsstatus per stillassystem (på engelsk) viser kilden for hvert systems regel.

Last ned alle radene på engelsk: CSV eller JSON.

SystemTypeStillasflate (m²)FagDelerDeler per m²Lemmer per 100 m²Forankringer per 100 m²
Acrow QUICKSTAGE (AU)Modulstillas, kile204165492,6916,29,8
Acrow SUPERCUPLOK (AU)Cuplock216165892,7315,39,3
AFIXFAST (Rosette spigot)Modulstillas, rosett208165612,7015,914,4
ALBERT BLITZFIX 70Rammestillas226162881,2714,213,3
ALBERT UNITAC 70Rammestillas220162881,3114,513,6
ALFIX ALBLITZ 70 SRammestillas208162721,3115,410,6
ALFIX FasadestillasRammestillas231163181,3813,916,9
ALFIX ModulModulstillas, rosett208165652,7215,915,4
ALFIX UNIFIX 70Rammestillas220162881,3114,513,6
ALTEC AluSprintRammestillas242165962,4614,913,2
ALTRAD Baumann ProfiTech A 73 plusRammestillas208162681,2915,49,6
ALTRAD Baumann ProfiTech S 73 plusRammestillas208162921,4015,413,5
ALTRAD Baumann PROFITECH S 109Rammestillas208163281,5815,418,3
ALTRAD MAG 42Rammestillas198122161,0912,17,1
Aluhak (Fasade)Rammestillas201183441,7117,917,9
Aluhak (Modul)Modulstillas, rosett201186633,3018,417,9
ANKA H-Tipi CepheRammestillas220163401,5514,512,7
assco FuturoModulstillas, rosett208165592,6915,913,9
ASSCO QUADRO 70Rammestillas226162881,2714,213,3
AT-PAC RinglockModulstillas, rosett208165632,7115,913,9
Bil-Jax Ring LockModulstillas, rosett208165652,7215,9≈9,6 (anslag)
BrandSafway SafLockModulstillas, rosett208206893,3119,711,5
Catari US RinglockModulstillas, rosett208165332,5615,9≈9,6 (anslag)
CETA MulticetaModulstillas, rosett204206613,2420,113,7
Condor (Fasade)Rammestillas229203601,5717,5≈14,8 (anslag)
Condor (Modul/Ringlock)Modulstillas, rosett204165412,6516,29,8
Condor (Tube & Fitting)Rør og kobling209201 0284,9219,1≈9,6 (anslag)
CuplockCuplock213186032,8317,4≈10,3 (anslag)
DECKMAN (Fasade)Rammestillas231163001,3013,9≈12,1 (anslag)
DELTA (Fasade)Rammestillas208162841,3715,49,6
DELTA (Modul/Wedge)Modulstillas, rosett208165412,6015,99,6
Disk-lock Type B (China)Modulstillas, rosett205247773,7923,913,7
Doka RinglockModulstillas, rosett208165992,8815,913,9
Excel Modular Scaffold (USA)Cuplock215165812,7015,311,2
FERMAR Fer48Rammestillas209162761,3215,39,6
Fortal (Fasade)Rammestillas231162841,2313,9≈12,1 (anslag)
FRAMESCAFF 73Rammestillas208162761,3315,411,5
HAKI RamRammestillas201122201,0911,96,0
HAKI UniversalModulstillas, kile201124822,4035,86,0
Hünnebeck BOSTA 70/100Rammestillas231163261,4113,918,6
Hünnebeck MODEXModulstillas, rosett203165772,8416,317,7
JamaxRammestillas198122681,3512,112,1
Japanese frame scaffold (枠組足場)Rammestillas201244382,1825,910,0
JUMBO FasadestillasRammestillas231163481,5113,9≈13,9 (anslag)
JUMBO SystemModulstillas, rosett208165412,6015,9≈9,6 (anslag)
KERO RHU 070Rammestillas220162881,3114,513,6
KERO RK 073Rammestillas226162881,2714,213,3
KERO RPL 070Rammestillas220162881,3114,513,6
KwikstageModulstillas, kile205165332,6016,1≈9,8 (anslag)
Layher AllroundModulstillas, rosett203125152,5412,311,8
Layher Allround STAR 70Rammestillas208162721,3115,410,6
Layher BlitzRammestillas210123081,4717,111,4
Layher Blitz 70 AluRammestillas208162801,3515,411,5
Metaltech Saferstack (USA)Rammestillas206143181,5414,69,7
Metaltech Saferstack Mason (USA)Rammestillas195143301,6916,410,3
MJ COMBIModulstillas, rosett208165592,6915,913,9
MJ OPTIMAModulstillas, rosett208165452,6215,910,6
MJ UNI 70/100Rammestillas220162921,3314,513,6
MJ UNI TOP 65Rammestillas220162881,3114,513,6
MJ UNI-CONNECTRammestillas208163121,5015,420,2
MOSTOSTAL PlusRammestillas208163241,5615,417,3
Müller & Baum FIX 70SRammestillas231162881,2513,913,0
OLAN (Fasade)Rammestillas208162921,4015,4≈9,6 (anslag)
OLAN (Modul)Modulstillas, rosett208165652,7215,913,5
PERALTA Donnergerüst 70 SRammestillas208162721,3115,410,6
PERI UPModulstillas, rosett201166053,0116,410,0
PERI UP EasyRammestillas220162841,2914,512,7
Pilosio MPModulstillas, rosett202165372,6616,3≈9,9 (anslag)
Plettac ConturModulstillas, rosett204165612,7516,214,7
Plettac Distribution (Modul)Modulstillas, rosett202165492,7216,311,9
Plettac PD 70/100Rammestillas220163241,4714,5≈18,2 (anslag)
Plettac SL 70 AluRammestillas242162921,2113,213,2
Plettac SL 70/100Rammestillas220163161,4414,518,2
Ponteggi Dalmine (Fasade)Rammestillas229203601,5717,514,8
Ponteggi Dalmine (Modul)Modulstillas, rosett226186112,7016,4≈13,3 (anslag)
RARIS Alu (Fasade)Rammestillas220162761,2514,510,9
Ringer DoppelgeländerRammestillas220162721,2414,511,8
ROLLE BLIZZARD S-70Rammestillas208162801,3515,410,6
ROTAX Plus (Modul)Modulstillas, rosett208165692,7415,915,4
RUBO RK (klinowe)Modulstillas, kile221186112,7616,711,8
Rusztowanie warszawskieRammestillas203245342,6325,614,8
Rør & koblingRør og kobling209201 0284,9219,1≈9,6 (anslag)
Safway Systems Scaffold (USA)Modulstillas, rosett228165412,3714,58,8
Scaffolding Center SC 70Rammestillas220162881,3114,513,6
Scaffolding Center SC 73Rammestillas208162721,3115,410,6
Scafom-Rux RINGSCAFFModulstillas, rosett208165812,7915,917,3
Scafom-Rux SUPERRammestillas231163981,7213,917,3
Scafom-Rux SUPER 65Rammestillas231163201,3913,917,3
SGB CUPLOKCuplock213186513,0617,410,3
SIGMA (Fasade)Rammestillas208162921,4015,411,5
SIGMA RTM (Wedge)Modulstillas, rosett208165652,7215,913,5
Solideq RAMSCAFFRammestillas208163161,5215,415,4
StepUp CuplockCuplock208165732,7515,99,6
StepUp Frame & BraceRammestillas210163501,6716,211,4
StepUp RingLockModulstillas, rosett208165652,7215,99,6
Tobler MATORammestillas231163061,3213,916,9
Tubesca-Comabi M368 (Modul)Modulstillas, kile205165412,6416,1≈9,8 (anslag)
ULMA BRIOModulstillas, rosett202165772,8616,3≈10,9 (anslag)
Understøttelse / falseworkUnderstøttelse209206643,1819,1≈13,4 (anslag)
Waco Frame (USA)Rammestillas220173521,6015,510,0
WACO Narrow Frame (USA)Rammestillas221163481,5714,514,5
WACO RED Access Frame (USA)Rammestillas221163401,5414,510,9
WACO RED Box Frame (USA)Rammestillas200163701,8518,012,0
Yagmur Iskele (H-Type)Rammestillas231163421,4813,9≈13,9 (anslag)
Yagmur Iskele (Ringlock)Modulstillas, rosett204165532,7116,211,8
ÖZLER (Shoring/Falsework)Understøttelse209206643,1819,1≈13,4 (anslag)
ЛРСП-40Rammestillas231162961,2813,912,1
ЛСК-60Modulstillas, rosett209165412,5915,8≈9,6 (anslag)

Slik er tallene laget

  • Utgangspunkt: appens eksempelhus, 11,4 × 5,3 m med gesims på 4,5 m og møne på 6 m. Begge kortveggene er gavler.
  • Innstillinger: hvert systems standarddybde (for et system med lengdevarianter den første varianten i systemvelgeren), med appens standard prosjektinnstillinger: ingen bunnlemmer og ingen plattform mot taket.
  • Stillasflaten er oppriss-arealet av stillaset på alle fire vegger, i hele m². Tallene per m² og per 100 m² er delt på den.
  • Deler er hver del i appens deleliste for huset: rammer eller spir, bjelker, lemmer, rekkverk, fotlister, diagonaler, forankringer, bunnskruer og atkomst.
  • Lemmer er lemradene i delelisten (lemmer, lemmer med stige og planker; ikke U-løftesikringer eller annet lemtilbehør), så et system med smale planker (HAKI Universal sine aluminiumsplanker) får flere lemenheter enn et med brede lemmer.
  • Forankringer er forankringsraden i delelisten; koblinger og ankre er ikke med i det tallet.
  • Alle systemene når 2 lemnivåer på langveggene til dette huset, så lemmene sammenlignes på like vilkår.

Begrensninger

  • Antall veggankere følger systemets forankringsregel. Plasseringen må kontrolleres mot produsentens monteringsveiledning.
  • Runde hjørner, siloer og hengestillas finnes i Pro. Rundt stillas er ikke standardoppstilling og krever beregning eller leverandørdokumentasjon. Hengestillas (Layher Allround og HAKI Universal) krever alltid statisk beregning fra leverandøren eller en rådgivende ingeniør.

Spørsmål og svar

Hvorfor trenger modulstillas flere deler per m² enn rammestillas?

En ramme samler to spir og en tverrligger i én del, mens et modulstillas bygges av separate spir, bjelker og tverrliggere. På referansehuset er medianen 1,36 deler per m² for rammestillas og 2,72 for modulstillas.

Hvor mange forankringer trenger et stillas per 100 m²?

På referansehuset er medianen 12,1 forankringer per 100 m² stillasflate, fra 6,0 til 20,2 mellom systemene. Det virkelige tallet følger produsentens forankringsmønster, høyden, eventuell inndekking og vinden; tall merket ≈ er anslag.

Kan jeg prise en jobb ut fra disse tallene?

Bare for å sammenligne systemer. Tallene kommer fra ett hus med standardinnstillinger. For en virkelig jobb planlegger du dine egne vegger og bruker prosjektets egen deleliste, og sjekker den mot produsentens anvisning.

Prøv en uke – 9 krSe demo-huset i 3DSe ScaFix

Første uke 9 kr, deretter 99 kr/uke. Full Pro. Si opp når som helst.