Hopp til innhold

Guide

Modulstillas eller rammestillas på samme hus: fem systemer side om side

Rammestillas eller systemstillas er et spørsmål som ofte besvares av hva lageret har. Her står fem systemer på samme enebolig med gavler, alle delene er talt etter de samme reglene, og forskjellene er forklart ut fra produsentenes egne veiledninger.

· Slik regnes tallene ut ·

Layher Blitz-stillas rundt et hus på 11,4 × 5,3 m med saltak (gesims 4,5 m, møne 6 m), tegnet av ScaFix sin 3D-modell
Layher Blitz rundt eksempelhuset, slik ScaFix tegner det i 3D.

Modulstillas eller rammestillas: hva krever en enebolig?

På en rett fasade trenger rammestillas færrest deler: 268 for Jamax og 271 for Layher Blitz på samme hus på 11,4 × 5,3 m, mot 481 for Layher Allround og 603 for Cuplock. HAKI Universal kommer på 610, men det tallet rommer et trappetårn på 26 deler og 128 planker i stedet for lemmer; uten tårnet er det 584.

Hvilket hus og hvilke systemer?

Huset er eksempelbygget på alle ScaFix sine systemsider: 11,4 × 5,3 m grunnflate, 4,5 m til raft, gavler opp til 6 m møne, stillas på alle fire sider og ingen endrede innstillinger. Alle tallene kommer fra delelisten i ScaFix med de samme faste inndataene, så forskjellene skyldes systemene og ikke ulike forutsetninger. Fem systemer representerer tre familier:

  • Rammestillas: Jamax med 3 m fag og 0,68 m bredde, og Layher Blitz med 3,07 m fag og 0,73 m bredde.
  • Modulstillas med rosett: Layher Allround, 3,07 m fag, 0,73 m bredde.
  • Modulstillas med bøyler og låsefjærer: HAKI Universal, 2,5 m fag, 1,01 m bredde, slik HAKI-siden viser det.
  • Cuplock: det generiske cuplock-oppsettet i ScaFix, 1,3 m bredt.

Hva som skiller stillastypene generelt, står i stillastyper. Hele listene for to og to systemer finner du på Layher Allround mot Blitz og HAKI mot Jamax. Denne siden handler om hva som skjer på ett konkret bygg.

Hvordan fordeler fagene seg på veggene?

I ScaFix tar hvert veggløp med seg sitt hjørne, så stillaset blir litt lengre enn veggen. Allround og Blitz får fire fag på hver langvegg og to på hver gavl, tolv fag til sammen. Jamax får det samme med sine 3 m fag. HAKI med 2,5 m fag trenger fem fag på langveggene og tre på gavlene, seksten i alt.

Cuplock har ingen bjelke på 3,07 m. Beregningen i ScaFix fyller hver langvegg med 1,25 + 3,0 + 3,0 + 1,8 + 1,8 + 1,8 m og hver gavl med 1,25 + 3,0 + 2,5 m, atten fag. SGB oppgir horisontaler på 3,0, 2,5, 1,8, 1,3 og 1,25 m og kaller 1,8 m et tilpasningsfag (SGB CUPLOK user manual, s. 10).

Plattformhøydene er 2,5 og 4,5 m for alle unntatt Blitz, som starter hver rammelinje med en 0,66 m utjevningsramme og derfor får plattformene på 2,71 og 4,71 m.

Layher Allround-stillas rundt et hus på 11,4 × 5,3 m med saltak (gesims 4,5 m, møne 6 m), tegnet av ScaFix sin 3D-modell
Layher Allround rundt eksempelhuset, slik ScaFix tegner det i 3D.

Delelisten, gruppe for gruppe

DelegruppeCuplockLayher AllroundLayher BlitzHAKI UniversalJamax
Fag på huset1812121612
Spirer eller rammer132 spirer96 spirer48 rammer og 12 rekkverksstolper120 spirer36 rammer og 12 rekkverksstolper
Lengde- og tverrbjelker108 + 6672 + 48ingen96 + 60ingen
Plattformer37 lemmer25 lemmer25 lemmer128 aluminiumsplanker24 lemmer
Rekkverk foran10872364836
Fotlister3624243224
Diagonaler1281680
Endrekkverk og endefotlister161620128
Veggfester2224241824
Festebeslag og koblinger til veggfester2232322272
Bunnskruer4432 + 32 startstykker32 + 2 bunnbjelker4032
Trappetårn–––26–
Stillasareal213 m²203 m²210 m²220 m²198 m²
Deler totalt603481271610268

Alle bortsett fra HAKI har atkomst med stiger gjennom lemmer med luke. HAKI-oppsettet får et trappetårn, og de 26 delene i tårnet er med i totalen. HAKI legger dessuten planker der de andre legger lemmer, så 128 planker kan ikke sammenlignes én til én med 25 lemmer. Stillasarealet er fasadeflaten fra terreng til toppen av stillaset med utstikk, så det følger lengden på løpene og topphøyden, ikke veggen. Rekkverkene omfatter én rad i bunnfeltet i hvert fag, en ScaFix-regel for avstiving som metoden forklarer.

Hvorfor klarer rammestillaset seg med så få deler?

En ramme er to spirer og en tverrbjelke sveiset sammen til én del på 2 m. Layher skriver at Blitz-rammene er 2,00 m høye og dermed bestemmer avstanden mellom plattformnivåene, og at lemmene holdes på bjelkene av klør og stiver av stillaset både på tvers og langs fasaden (Layher Blitz AuV, utgave 11.2013, s. 11). Seksten rammelinjer i to høyder gir 32 hele rammer der Allround trenger 96 spirer og 48 tverrbjelker.

Jamax går et steg lenger. Brukerveiledningen sier at rekkverkets konstruksjon gjør separate diagonalstag overflødige, og at rekkverk derfor ikke må fjernes mens stillaset er i bruk (JAMAX brukerveiledning, 4. utgave rev. 2, § 2.8). Plattformene har også en viktig avstivende funksjon og skal ikke utelates i noe nivå eller fag. Derfor står det null diagonaler i Jamax-listen, mens Blitz, som etter Layhers veiledning skal ha en diagonal minst i hvert femte fag (Blitz AuV, s. 12), får 16 i ScaFix: første og siste fag i hvert løp, i hver høyde.

Hva gir rosetten og HAKI-bøylene?

Allround-spirene har en rosett for hver 50 cm. De små hullene gir rette vinkler, de store tillater hvilken som helst vinkel (Layher Allround instructions, utgave 04.2018, avsnitt 4.4, s. 16). Bjelker, tverrbjelker og diagonaler er egne deler, og det er derfor listen viser spirer, lengdebjelker og tverrbjelker som tre linjer.

HAKI Universal har ingen kiler. Spirene har grupper av bøyler, lommer som bjelkene hakes inn i, og den norske monteringsveiledningen sier at tverr- og lengdebjelkene hakes i spirets nederste bøylegruppe (HAKI monteringsveiledning HAKI Universal, 2022 10 rev. 5, s. 19). Deretter låses de med HAKIs låsefjærer eller haker, som hindrer at komponentene løsner (s. 21). Systemet har produktsertifikat C900520 fra RISE Research Institutes of Sweden, med hjemmel i arbeidsmiljøloven og produsentforskriften (s. 3).

Veiledningen krever vertikal diagonalstaging mellom ytterspirene i hvert 5. fag og alltid i ytterfagene, men lar rekkverksrammer GFL erstatte diagonalene når de står i hvert fag, også på bakkenivå (s. 30). ScaFix-listen har rekkverk i alle 16 fag på tre nivåer og i tillegg 8 diagonaler. At HAKI ender høyest, skyldes også bredden: 1,01 m gir flere planker i bredden, 128 i alt, og trappetårnet.

Og hvorfor teller Cuplock så mye?

På en cuplock-spire sitter faste nedre kopper sveiset med 0,5 m avstand, og en løs øvre kopp faller ned over bladendene på opptil fire horisontaler og vris fast med et hammerslag (SGB CUPLOK user manual, s. 5). Fire tilkoblinger per knutepunkt holder for rettvinklede planer. Antall lemmer holder seg på omtrent én per fag og nivå, så forskjellen kommer fra antall fag: atten mot tolv. Det gir 132 spirer, 108 lengdebjelker, 108 rekkverk og 44 bunnskruer.

Ett forbehold: det generiske cuplock-oppsettet låner en ScaFix-regel for veggfester og diagonal i hvert femte fag, fordi ingen enkelt produsenttabell står bak det. SGB sin egen manual vil ha avstiving i ett fag per 20 m, minst to fag på løp opp til 10 m, og helst ikke i endefagene (s. 29). Det generiske oppsettet legger likevel åtte av sine tolv diagonaler i de fire fagene på 1,25 m som starter hvert løp, altså i endefag.

Hvorfor varierer veggfestene?

SystemHva veiledningen sierI ScaFix-listen
HAKI UniversalUinnkledd stillas forankres minst på hver innerspire for hver 4. høydemeter, ved knutepunktet mellom spire og tverrbjelke; nederste forankring maks 4,8 m over bakken; forankringer som tar horisontalkrefter på hvert 5. spirepar (HAKI monteringsveiledning, s. 30)18
JamaxUdekket stillas: omtrent 1 forankringspunkt per 10 m²; etter fordelingsmåte 1 et feste i hver ramme i annethvert nivå, alltid ved øverste plattform, maks 4 m mellom festene i høyden (JAMAX brukerveiledning, § 6.4.1)24
Layher Blitz og AllroundLayhers forankringsmønstre24 hver
Cuplock (generisk)ScaFix sin generelle regel22

HAKI-tallet følger direkte av den norske veiledningen. Raftet står på 4,5 m, så én festerad holder: den må ligge under 4,8 m, og neste rad ville først komme 4 m høyere. I den raden får hver innerspire et feste, fire på hver langvegg og to på hver gavl, til sammen 12. Hvert 5. spirepar skal ta horisontalkrefter, og det gir ett slikt feste per vegg, 4 i alt. De siste 2 sitter ved gavlhjørnene, der ScaFix fører festet i listen, men lar plasseringen avgjøres på stedet: 18.

Med 198 m² gir tommelfingerregelen til Jamax rundt 20 fester; listen kommer høyere fordi fordelingsmåten setter et feste i hver ramme. Mer om mønstrene står i forankring av stillas.

Hvilket system passer til hvilken jobb?

  • Rette fasader på eneboliger og rekkehus: rammestillas. Færrest deler å bære opp og telle inn igjen, og plattformene gjør en del av avstivingen.
  • Hjørner, karnapper, høydesprang, runde vegger og industri: modulstillas med rosett eller bøyler. Rosett for hver 50 cm og flere tilkoblinger per knutepunkt gjør formene mulige uten rør og koblinger.
  • Rettvinklede atkomst- og understøttelsesjobber: cuplock. SGB beskriver CUPLOK som et flerbrukssystem for atkomst og vertikale laster, med trappetårn, rundstillas og lastetårn (s. 2).

Systemene kan ikke blandes. HAKI-veiledningen sier at et stillas med komponenter fra andre produsenter krever en særskilt vurdering og beregning etter kapittel 17 i forskrift om utførelse av arbeid, fordi det da ikke er standard byggemåte (s. 2).

Hva sier forskriften?

Forskrift om utførelse av arbeid § 17-8 krever at stillasmontører får monteringsveiledning og skriftlig arbeidsinstruks. Veiledningen kan være produsentens standardveiledning, supplert der det trengs, og finnes det ikke en dimensjonsberegning som dekker oppsettet, skal stillaset bygges etter en allment anerkjent standardmodell eller beregnes (lovdata, § 17-8).

Etter § 17-9 skal arbeidsgiveren sørge for at stillaset kontrolleres før det tas i bruk, deretter med jevne mellomrom, og igjen etter uvær eller når det har stått ubrukt i en uke eller mer; kontrollen skal gjøres av en kvalifisert person (lovdata, § 17-9). Arbeidstilsynet presiserer at kvalifisert betyr opplæring i den aktuelle stillastypen, og at stillasmateriellet må ha sertifikat eller typegodkjenning for stillastypen som bygges (Arbeidstilsynet, montering og bruk av stillas).

Hvor ScaFix passer inn

ScaFix er et planleggingsverktøy som gjør veggmål eller en PDF-tegning om til et 3D-stillas og en deleliste for 108 systemer, blant dem de fem her; iPhone-appen kan også skanne med LiDAR. Tallene kommer fra beregningen i ScaFix med faste inndata, og sidene for HAKI Universal og Jamax viser hele listene. Det er ikke en statisk beregning.

Dette er planleggingsinformasjon, ikke statisk godkjenning. Produsentens monteringsanvisning og forskrift om utførelse av arbeid kapittel 17 avgjør hvordan stillaset bygges, avstives og forankres, og en kvalifisert person skal kontrollere stillaset før bruk, jf. § 17-9.

Ofte stilte spørsmål

Hva er forskjellen på rammestillas og systemstillas?

Rammestillas bygges av ferdige rammer med fast høyde og bredde. Systemstillas, eller modulstillas, bygges av spirer med knutepunkter der bjelker og diagonaler kobles i flere retninger, og tilpasser seg flere former.

Er Jamax eller HAKI best til en enebolig?

På en rett fasade trenger Jamax langt færre deler, 268 mot 584 for HAKI uten trappetårn på dette huset. HAKI er mer fleksibelt rundt hjørner og høydesprang, og den brede varianten gir mer plass på plattformen.

Hvorfor har Jamax ingen diagonaler?

Jamax sin brukerveiledning sier at rekkverkets konstruksjon gjør separate diagonalstag overflødige. Rekkverk og plattformer må derfor stå i alle fag mens stillaset er i bruk.

Kan jeg blande deler fra to stillassystemer?

Nei, ikke uten videre. Hver monteringsveiledning gjelder bare egne komponenter, og HAKI krever en særskilt vurdering og beregning hvis andre fabrikater blandes inn.

Hvor mange veggfester trenger et stillas på en enebolig?

På dette huset ligger tallet mellom 18 og 24, avhengig av systemets forankringsmønster. Inndekking med presenning eller duk øker behovet, og HAKI krever da en egen vindberegning.

Kilder

Primærkildene bak artikkelen, med datoen hver kilde ble lest.

Prøv en uke – 9 krSe demo-huset i 3DSe ScaFix

Første uke 9 kr, deretter 99 kr/uke. Full Pro. Si opp når som helst.